Prześlij znajomym

Newsletter Wiosna„ 2015

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam do lektury wiosennego Newslettera Fundacji United Way Polska, w którym znajdziecie Państwo podsumowanie ostatnich miesięcy naszych działań. A tak jak obiecaliśmy – dzieje się dużo i jednocześnie lojalnie ostrzegamy – nie zatrzymamy się!
Od grudnia udało nam się m. in. zorganizować uroczystą Galę Fundacji, przeprowadzić z sukcesem akcję „List do Św. Mikołaja”, zrealizować warsztaty plenerowe dla Laureatów Konkursu „Świat Nikiforów”, przygotować spotkania wielkanocne dla Podopiecznych naszej Fundacji i przy wsparciu dwóch partnerów biznesowych – podarować im również świąteczne paczki, uruchomić projekt Wędrującej Galerii, pozyskać dziesięć grantów na rzecz dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych, a także zaprojektować kampanię 1 procenta podatku, do której włączenia się serdecznie Państwa zapraszamy.
A tymczasem – przepięknie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i zaufanie, którym nas Państwo nieustannie obdarzacie.

Maja Surowicz
Prezes Zarządu

Gala Fundacji

Uroczysta Gala Fundacji  United Way Polska podsumowująca działania ostatniego roku miała miejsce 17 grudnia w Teatrze Kamienica w Warszawie. Gala była dedykowana wszystkim przyjaciołom Fundacji i przede wszystkim laureatom ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Świat Nikiforów”. Galę otworzył gospodarz Teatru Kamienica – Emilian Kamiński, który od lat wspiera teatralną twórczość osób niepełnosprawnych. Po prezentacji działań fundacji prowadzonej przez Maję Surowicz, Prezesa Zarządu, miała miejsce najbardziej oczekiwana część ceremonii: wręczenie nagród nagrodzonym artystom, ich instruktorom malarskim i warsztatom terapii zajęciowej. Nagrody to jak zawsze profesjonalne materiały plastyczne, które pozwolą artystom na dalsze rozwijanie ich talentów.

Więcej...

Wesprzyj kampanię 1% na rzecz osób niepełnosprawnych

Co 8 osoba w Polsce jest niepełnosprawna. To w sumie 4,7 mln osób zmagających się na co dzień z trudnościami wszelakiej natury. Potrzeby osób niepełnosprawnych są bardzo zróżnicowane. Czasem jest to rehabilitacja czy terapia, czasem nowy gorset czy wózek czy też środki na operację. Bardzo często jest to potrzeba wyjścia z domu, dołączenia do ludzi. Zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi kompleksowo – dbając zarówno o ich potrzeby zdrowotne, jak i o rozwój i integrację.
Dziękujemy agencji OnlyOnly za realizację spotu, a także RPM sound&voices za wykonanie nagrania lektorskiego i Sound Boom Studio za kompozycje muzyki i master audio.

Oglądaj spot

„Wędrująca galeria” nikifory

TOMASZ MENCINA - Burmistrz Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
WITOLD KON - Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy,
oraz FUNDACJA UNITED WAY POLSKA
serdecznie zapraszają na wystawę pt. ,,Wędrująca galeria” poświęconą twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Prace niepełnosprawnych artystów z kolekcji nikifory eksponowane będą w siedzibie Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica w Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, ul. Duracza 19.

Wystawa czynna będzie od 10. kwietnia do 19. maja 2015 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.

Więcej

Warsztaty dla laureatów konkursu „Świat Nikiforów"

Jak co roku, dzięki uprzejmości Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mogliśmy ugościć laureatów konkursu „Świat Nikiforów” oraz ich instruktorów i opiekunów w Domu Plenerowym w Dłużewie.  Uczestnicy mieli okazję spędzić 2 dni w imponującym dworze otoczonym parkiem, gdzie szkolili swoje umiejętności artystyczne. Nie zabrakło również aktywności dla ich instruktorów i opiekunów.

Pełna relacja

Karty nikiforowe na envelo.pl

Od kwietnia 2015 karty nikiforowe są dostępne na platformie on-line Poczty Polskiej – Envelo. Na Święta Wielkanocne przygotowaliśmy 3 wzory, wkrótce pojawią się następne. Zapraszamy na www.envelo.pl

Święta z dziećmi

Podczas Wielkanocnego Świętowania gośćmi Fundacji, w Światotece, były dzieci z TPD Praga-Południe. Zmieniając odrobinę przedświąteczne zwyczaje, dzieci zamiast pisanek malowały torby.
Było to jedno z bardziej kreatywnych i kolorowych fundacyjnych popołudni.

Spotkanie Wielkanocne dla podopiecznych Poradni

Tuż przed Świętami, mieliśmy ogromną przyjemność gościć grupę podopiecznych naszej Fundacji na przedświątecznym spotkaniu wielkanocnym. Z pysznościami na stole i miłością w powietrzu, składaliśmy sobie życzenia oraz spędziliśmy razem, przyjemnie czas. Na sam koniec wielkanocny króliczek wręczył małe podarunki świąteczne. A wszystko to, dzięki zaangażowaniu pracowników 2 firm: Atos Sp. z o.o. i Amgen Sp. z o.o, które włączyły się w akcję „WIOSNĄ SERCA ROSNĄ!”. Dziękujemy za WASZE OGROMNE SERCA!

Świąteczna akcja w Société Générale

W grudniu 2014r. pracownicy firmy Société Générale przeprowadzili świąteczną zbiórkę pod hasłem „Prezenty dla Zdrowia” na rzecz dzieci spędzających Święta w szpitalu. Za zebrane dary pieniężne zostały zakupione najpotrzebniejsze artykuły w postaci: apaszek, szali, chust, czapeczek z daszkiem, hipoalergicznych kosmetyków. Do wydarzenia spontanicznie dołączyło Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki „Sarcoma” i przekazało dodatkowe środki pieniężne na realizację akcji. Przygotowane paczki zostały wręczone dzieciom przez personel medyczny Kliniki Chirurgii Onkologicznej Dzieci Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dodatkowo do prezentów dołączono zabawki. Świąteczne paczki sprawiły wielką radość najmłodszym pacjentom. Mogli oni choć na chwilę zapomnieć, że święta muszą spędzić na oddziałach szpitalnych. W imieniu Dzieci, pracowników Instytutu Matki i Dziecka dziękujemy za zaangażowanie, okazane serce i sprawne przeprowadzenie akcji.

„Od Serca dla Seniora” i „List do Św. Mikołaja”

W grudniu 2014r. wspólnie z firmami partnerskimi przeprowadziliśmy akcję „List do Świętego Mikołaja” oraz pierwszą zimową odsłonę zbiórki na rzecz Seniorów „Od Serca dla Seniora”. Do biura naszej fundacji spłynęły setki listów od dzieci z opisem wymarzonych prezentów, na zakup których nie stać ich rodziców. Wszystkie listy zostały przekazane pracownikom firm, którzy zamienili się w Mikołajów spełniających dziecięce marzenia. Dzięki tej akcji dzieci mogły otrzymać prezenty często rozwijające ich pasje i talenty, a seniorzy paczki świąteczne. Paczki świąteczne otrzymali także nasi Seniorzy.
Za włączenie się w akcje, pięknie dziękujemy pracownikom TNT Worldwide Express (Poland) Sp. z o.o. , Mattel Poland Sp. z o.o., American Express, Oddział w Polsce, Amgen Sp. z o.o., Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., ALD Automotive Polska Sp. z o.o.

Więcej

Pierwszy kalendarz z obrazami nikiforowymi

Kalendarz z obrazami Nikiforów, który przygotowaliśmy wspólnie z firmą No Limit Sp. z o.o., zajął drugie miejsce w IX edycji Konkursu Kalendarzy branży TSL i został wybrany spośród 72 nadesłanych prac. Cieszy nas to tym bardziej, że taki kalendarz przygotowywaliśmy po raz pierwszy! Naszym Artystom i firmie No Limit gratulujemy, pięknie dziękujemy i liczymy na dalsze sukcesy.

Zobacz

Poradnia – osoby niepełnosprawne

Chcielibyśmy poinformować, iż otrzymaliśmy dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych na działania Poradni „Pokonaj Kryzys”. Serdecznie zapraszamy osoby niepełnosprawne do korzystania bezpłatnie z PORADNI „POKONAJ KRYZYS”, oferującej pomoc PRAWNIKA, PSYCHOLOGA, oraz PEDAGOGA. Konsultacje ze specjalistami odbywają się w siedzibie Fundacji, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu.
Zapraszamy serdecznie ! :)

Godziny przyjęć

Mattel

W 2015 roku rozpoczęliśmy projekt Mattel Kids Club finansowany przez Mattel Foundation. Ośrodkiem, z którym udało nam się nawiązać współpracę jest Instytut Matki i Dziecka. Celem projektu jest poprawa jakości życia pacjentów Kliniki Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży. Małym pacjentom, a przede wszystkim ich rodzinom służymy poradnictwem: psychologa, prawnika oraz pedagogów.  Podczas całego projektu zarówno pacjenci, rodzice jak i wolontariusze będą mogli korzystać z edukacyjnej strony internetowej. Ponadto, do dyspozycji będzie Klub Pacjenta (Mattel Kids Club), a także liczne zajęcia edukacyjne z wolontariuszami.

FedEx – kontynuacja projektu na rzecz dzieci w roku 2015

FedEx Express, spółka zależna FedEx Corp (NYSE: FDX), już po raz drugi wsparła projekty edukacyjne na rzecz dzieci. Dzięki wsparciu firmy, w roku 2014 udało się m.in. otworzyć  „Światotekę” w siedzibie Fundacji, miejsce dla dzieci z praskich organizacji, w którym odbywają się warsztaty, szkolenia i innego typu wydarzenia. Dodatkowo 64 dzieci otrzymało stypendia, 109 dzieci wzięło udział w 5 projektach edukacyjno-kulturalnych a blisko 150 młodych ludzi skorzystało z wycieczek, wyjść do kina, na basen etc.
Powyższe działania będą kontynuowane także w roku 2015, za co pięknie dziękujemy. Dodatkowo projekt zostanie rozszerzony o szkolenia dla seniorów przygotowujące ich do pracy z dziećmi, o wykorzystanie „Światoteki” jako miejsca do spotkań i szkoleń dla senior wolontariuszy czy pedagogów ulicy oraz o zaangażowanie pracowników w wolontariat na rzecz dzieci.

Société Générale wspiera twórczość osób niepełnosprawnych

Société Générale, wieloletni partner Fundacji, zdecydował się w roku 2015 wesprzeć twórczość osób niepełnosprawnych przekazując na ten cel środki finansowe. W ramach projektu „Sztuka dla edukacji społecznej osób niepełnosprawnych” zorganizowany zostanie ogólnopolski konkurs plastyczny, w którym udział wezmą dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie. Projekt przewiduje m.in. wystawy nagrodzonych prac w miejscu publicznym, zorganizowanie warsztatów plenerowych dla laureatów konkursu, przeprowadzenie aukcji obrazów w siedzibie firmy oraz stworzenie kalendarza firmowego na podstawie wybranych obrazów. W imieniu artystów ślicznie dziękujemy!

„Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe” – ostatni semestr trzyletniego projektu

Nasz kilkuletni projekt „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe”, który rozpoczęliśmy we wrześniu 2013 roku, powoli zbliża się do końca. Zostały nam jeszcze 3 miesiące wspaniałych warsztatów, korepetycji i treningów sportowych, które realizowaliśmy przez ten czas we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólne Podwórko, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Praga Południe, Fundacją Osiem Życzeń oraz Klubem Sportowym „Drukarz”. 
Projekt jest realizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia.

“Szkoła po godzinach”

W marcu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólne Podwórko i  Szkołą Podstawową nr 255, rozpoczęliśmy projekt „Szkoła po Godzinach”.  Projekt służy zagospodarowaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem, zamieszkałych na terenie Pragi Południe. Organizujemy rozmaite zajęcia pozalekcyjne, między innymi warsztaty taneczne, teatralne, muzyczne i plastyczne oraz dodatkowe lekcje języka angielskiego. Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

„Młodzi Zdolni Warszawiacy”

Na początku kwietnia z ramienia Biura Edukacji m.st. Warszawy  zostało nam przyznane  dofinansowanie na projekt „Młodzi Zdolni Warszawiacy” mający na celu wsparcie gimnazjalistów w podejmowaniu decyzji o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej. Planujemy między innymi organizację Dni Kariery oraz spotkań z doradcą zawodowym. Zapraszamy naszych partnerów biznesowych, którzy zechcieliby pomóc nam w przygotowaniu Dni Kariery w swoich firmach.

Sztuka Seniora szuka

Fundacja United Way Polska od marca 2015r. realizuje projekt pt.SZTUKA SENIORA SZUKA dla osób powyżej 60 roku życia – mieszkańców Pragi Południe, współfinansowany przez Urząd Dzielnicy Pragi Południe m.st. Warszawy. Głównym celem projektu jest zaoferowanie osobom starszym zamieszkującym na terenie Pragi Południe ciekawej oferty kulturalnej, dostosowanej do ich potrzeb, pozwalającej realizować pasje i umożliwiającej kontakt z innymi seniorami. Projekt zakłada organizację zajęć artystycznych i wyjście do miejsc związanych z kulturą i sztuką. Uczestnicy będą również zachęcani do wolontariatu międzypokoleniowego i udziału w wydarzeniach artystycznych na terenie Dzielnicy.

e-Senior 2015-2017

razekbrzek

Projekt Fundacji United Way Polska pt. „E-senior 2015-2017” otrzymał dofinansowanie m.st. Warszawy w ramach projektu „Warszawski e-senior” na okres od 1 marca 2015 do 31 grudnia 2017r. Działanie jest skierowane do mieszkańców Warszawy powyżej 60 roku życia. Wpisuje się w PROGRAM WARSZAWA PRZYJAZNA SENIOROM NA LATA 2013–2020. Głównym celem projektu jest umożliwienie seniorom nabycia podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się komputerem oraz surfowania w Internecie. Dodatkowo w ramach zajęć zostaną poruszone tematy związane z obsługą smartphonów, tabletów, aplikacji, bankowości elektronicznej. Kursy szkoleniowe będą realizowane dzięki uprzejmości Centrum Aktywności Lokalnej w Warszawie.

ASOS – jeszcze jeden projekt

Z radością informujemy, że projekt „Młodzi duchem!” otrzymał dofinansowanie od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na realizację zadania w terminie kwiecień-grudzień 2015r.  W ramach projektu odbędą się m.in.: szkolenia dla wolontariuszy-seniorów przygotowujące do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, wycieczki do placówek wspierających dzieci wykluczone i niepełnosprawne, powstanie Twórczy Kącik dla Seniora, będą prowadzone specjalistyczne konsultacje dla seniorów, odbędą się akcje wolontarystyczne oraz wyjazd aktywizacyjno-integracyjny z elementami arteterapii.

Szukamy wolontariuszy

Do realizowanego przez nas od ponad dwóch lat projektu „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe”  poszukujemy wolontariuszy-korepetytorów, którzy mogliby wspierać naszych podopiecznych w nauce, odrabiać lekcje i nadrabiać zaległości szkolne.
Szczególnie potrzebna jest pomoc w matematyce i języku angielskim.
Projekt jest  realizowany w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia łączącego organizacje działające na rzecz dzieci  z rodzin problemowych na Pradze Południe. Jednym z naszych głównych założeń jest wyrównywanie ich szans edukacyjnych i społecznych. Dążymy do tego poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych i program korepetycji  wspierający dzieci potrzebujące indywidualnej pomocy w nauce. Projekt jest realizowany przy wsparciu m.st. Warszawy.

Zrezygnuj z newslettera

www.unitedway.pl