Prześlij znajomym

Newsletter Jesień„ 2015

Szanowni Państwo,

Zapraszam do lektury jesiennego Newslettera Fundacji United Way Polska. Jak sami Państwo zobaczycie, nadal mnóstwo się u nas dzieje - w każdym z obszarów aktywności Fundacji.
Jesteśmy chwilę po Onkobiegu, podczas którego wspólnie wybiegaliśmy 11 421km, z sukcesem zamknęliśmy Akcję „Pierwszy Dzwonek”, docierając z artykułami szkolnymi do ponad pół tysiąca dzieci, uruchomiliśmy dwa ogromne projekty – „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe 2.0” w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia na Pradze Południe w Warszawie oraz projekt „Jak pracować z dziećmi? Polscy i Rumuńscy pedagodzy łączą siły”, realizowany w ramach programu Erasmus+, gdzie partnerem w projekcie jest United Way Rumunia. Jest to jednocześnie pierwszy projekt Fundacji finansowany ze środków unijnych oraz pierwszy, który angażuje dwa europejskie United Way’e.
Silnie rozwijamy również program Nikifory, dzięki wsparciu naszych dwóch partnerów – firmy Société Générale oraz Banku Millennium. Jednocześnie, już w tej chwili, składamy na Państwa ręce katalog kart świątecznych inspirowany pracami laureatów konkursów Nikiforowych. Zapraszamy do zakupu, a co za tym idzie – wspierania twórczości artystów z niepełnosprawnością intelektualną!
Ogromnie dziękujemy za Państwa zaangażowanie – w formie wolontariatu, wsparcia finansowego bądź też poprzez dary rzeczowe i usługi – to dzięki Wam możemy skutecznie pomagać! I zapraszamy do kolejnych inicjatyw, o których przeczytacie Państwo w naszym Newsletterze.

Maja Surowicz
Prezes Zarządu

Dzieci przywitały z uśmiechem pierwszy dzwonek w szkole

Już kolejny raz, z końcem wakacji przeprowadziliśmy Akcję „Pierwszy Dzwonek”, dostarczając artykuły szkolne dzieciom i młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Liczby nie są najważniejsze, ale świadomość, że wspólnie wsparliśmy ponad pół tysiąca dzieci, napawa nas optymizmem. O sukcesie projektu nie można byłoby mówić bez pomocy pracowników firm partnerskich, którzy przez wiele dni organizowali w swoich oddziałach zbiórki, a następnie przekazali potrzebne materiały.

Więcej...

Rozstrzygnięcie IX edycji Konkursu Świat Nikiforów

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom IX edycji Konkursu Świat Nikiforów. Obrazy przywędrowały z całej Polski, a było ich łącznie 220. Jak co roku Jury nie miało łatwego zadania przy wytypowaniu laureatów. Niecałe dwa miesiące po obradach Jury, prace laureatów powędrowały do podcieni Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Wystawę pod nazwą Wędrująca Galeria Nikifory można było oglądać przez cały sierpień. Od 19 do 21 października laureaci wzięli udział w warsztatach twórczych w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Kolejną nagrodą w konkursie są profesjonalne materiały plastyczne, które artyści otrzymają podczas uroczystej Gali Fundacji.

Wyniki

Miejska wystawa

Erasmus + Jak pracować z dziećmi? Polscy i Rumuńscy pedagodzy łączą siły

Z początkiem września ruszyły pierwsze prace nad projektem „Jak pracować z dziećmi? Polscy i Rumuńscy pedagodzy łączą siły”, realizowanym w ramach programu Erasmus + .Partnerem w projekcie jest United Way Rumunia.
Działania projektu są skoncentrowane na przygotowaniu osób pracujących z młodzieżą do wyzwań w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk marginalizowanych. Zadaniem programu jest przygotowanie edukatorów, pedagogów do pracy w trudnych środowiskach, z grupami wymagającymi specjalnego przygotowania metodycznego. Tym samym projekt koncentruje się na pracy z młodzieżą znajdującą się w szczególnej sytuacji rodzinnej, społecznej i materialnej lub zdrowotnej, która potrzebuje nieraz specjalnego podejścia. Projekt jest zapotrzebowaniem na innowacyjne metody pracy niezbędne do pracy z dziećmi trudnymi, których niestety brak w powszechnym systemie nauczania. W ramach projektu planujemy organizację dwóch dwutygodniowych szkoleń z zakresu metodyki pracy z dzieckiem wymagającym specjalnej opieki oraz innowacyjnych metod pracy. Zwieńczeniem szkoleń będzie wypracowanie pomysłu na narzędzie, które może być wykorzystywane w pracy z dziećmi trudnymi oraz stworzenie podręcznika dobrych praktyk pedagogicznych.

Kampania 1%

W tegorocznej kampanii 1 % skoncentrowaliśmy się na pomocy osobom z niepełnosprawnością. Poprzez spot chcieliśmy zwrócić uwagę na skalę oraz wagę problemu. W Polsce żyje 4,7 mln osób niepełnosprawnych zmagających się z różnego rodzaju trudnościami. Potrzeby osób niepełnosprawnych są bardzo zróżnicowane. Łączna kwota, którą udało się zebrać w tym roku to 32 414,95 zł. Z całego serca pięknie dziękujemy Wszystkim darczyńcom za przekazanie swojego 1% i wsparcie osób z niepełnosprawnością.

Zobacz film

TNT Wsparcie Rozwoju Talentów Piłkarskich

Dzięki współpracy z TNT Express Worldwide Poland oraz partnerem społecznym - Klubem Sportowym Drukarz, od ponad dwóch lat realizujemy projekt „Wsparcie Rozwoju Talentów Piłkarskich”. Od momentu powstania projektu udało nam się wesprzeć 22 chłopców w wieku 7-17 lat, umożliwiając im rozwijanie pasji piłkarskiej. Założenia programu mają działania kompleksowe - poprzez edukację sportową, dążą do wyrównywania szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci ze środowisk marginalizowanych. Program obejmuje również opieką rodziny młodych piłkarzy, służąc wsparciem psychologicznym czy prawnym, w razie jakichkolwiek potrzeb.
Z końcem listopada zakończy się kolejny rok naszych działań, w związku z tym czas na małe podsumowanie. Rocznik 2003, w którym jest najwięcej chłopców objętych dofinansowaniem, zajął 1 miejsce w Lidze Warszawskiej. Maks – kapitan drużyny, został powołany do kadry Mazowsza. Uwieńczeniem całorocznych zmagań i ciężkiej pracy treningowej był wyjazd na zgrupowanie letnie do Nadrzecza, gdzie oprócz gry w piłkę nożną, chłopcy mieli okazję uczestniczyć w spływie kajakowym. 

Dzień Różnorodności

W sobotę 23 maja na placu Konstytucji odbył się Warszawski Dzień Różnorodności promujący zrozumienie i tolerancję. Organizacje pozarządowe, w tym Fundacja United Way Polska, wystawiły własne stoiska. Cały event miał za zadanie promowanie otwartości na szeroko rozumianą różnorodność.
W ramach wydarzenia działo się wiele atrakcji. Na naszym stoisku można było uczestniczyć w tworzeniu wspólnej pracy plastycznej pod tytułem ,,Sztuka bez granic-Nikifory-Warszawski Dzień Różnorodności”, na której narysowane były sylwetki ludzi z niepełnosprawnością, a szablony sylwetek ludzi zdrowych rozdawane były wśród przechodniów. Mieli oni za zadanie pomalować je i przykleić na karton. W ten sposób, powstała kolorowa, pomysłowa praca, która promuje integrację osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Zainteresowanie tym pomysłem było duże, a nasze upominki w formie zakładek z motywami Nikiforów robiły furorę!
Ponadto, tego samego dnia, w kawiarni MiTo odbyły się warsztaty artystyczne dla Seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się osiągnąć zamierzony cel, czyli zintegrować różne grupy społeczne. Efektem pracy były bajecznie kolorowe torby inspirowane programem Nikifory.

Day of Action

Akcja pod nazwą Day Of Action miała miejsce we wszystkich oddziałach United Way na całym świecie. Z tej okazji, 20 czerwca 2015r. pracownicy i wolontariusze z polskiego oddziału United Way Polska wzięli udział w Paradzie Seniorów. W wydarzeniu uczestniczyło niemal 7000 osób.

Więcej

Kontynuacja Projektu w ramach Lokalnego Systemu Wsparcia

Z początkiem września zaczęliśmy kontynuację projektu „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe 2.0”, który jest współrealizowany ze środków m.st. Warszawy w latach 2015-2017. Celem Projektu jest prowadzenie zintegrowanych działań skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat na obszarze Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka. 
Poprzez realizację zadań Projektowych zakładamy poprawę ocen i frekwencji szkolnej, kompetencji społecznych dzieci i młodzieży i ich rodzin, przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom wśród dzieci
i młodzieży, jakimi są przemoc rówieśnicza i nadużywanie substancji psychoaktywnych.  Podopieczni programu otrzymają kompleksowe wsparcie: edukacyjne, psychologiczne oraz socjalne. Możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach pozalekcyjnych, sportowych, wycieczkach i wyjazdach otrzyma pół tysiąca podopiecznych. Dodatkowo, rodziny mogą liczyć na wsparcie specjalistów: psychologów, pedagogów, prawników, którzy pomogą w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Wolontariat na terenie oddziałów onkologicznych

W tym kwartale odbyła się kolejna rekrutacja osób chętnych do udziału w wolontariacie na terenie Instytutu Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Przyszli wolontariusze zostali przeszkoleni w związku z drugą edycją szkoleń w projekcie „Zróbmy z raka nieboraka – o magicznej sile wolontariatu szpitalnego”. W ramach projektu wolontariusze i pacjenci mieli również okazję skorzystać z infolinii, na której dyżurowali dla nich prawnik, psycholog oraz pedagog społeczny. Projekt realizowany jest przy współpracy naszych 2 organizacji partnerskich – Fundacji DOBRZE ŻE JESTEŚ, Fundacji „Tam i z powrotem”, w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Nasi wolontariusze dotarli również na teren Instytutu Matki i Dziecka. Dołączyli do grona animatorów i będą wspomagać dzieci podczas pobytu na oddziale. Ponadto, dołożyliśmy swoją cegiełkę do remontu i odbudowy bloku operacyjnego Kliniki Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży. Wszystkie te działania możemy realizować dzięki wsparciu Mattel Children’s Foundation.

11 421 kilometrów w 60 minut – za nami ONKOBIEG 2015

Dziękujemy Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma, Fundacji DOBRZE ŻE JESTEŚ, wolontariuszom, biegaczom, Centrum Onkologii - Instytut Im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, partnerom biznesowym i wszystkim innym osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia za ogromne emocje podczas VIII edycji Onkobiegu! Pacjentom i ich rodzinom życzymy wytrwałości podczas leczenia i tysięcy wspólnie przebiegniętych kilometrów :)

Więcej

„Sztuka bez etykiet”

11 września wolontariusze  firmy Société Générale, wraz z naszymi pracownikami, rozpakowywali  oraz katalogowali prace nadesłane na konkurs „Sztuka bez etykiet”. Łącznie otrzymaliśmy ponad 120 prac konkursowych! Dziękujemy wszystkim artystom za udział w konkursie, a pracownikom firmy Société Générale za aktywne włączenie się w pomoc przy pracach organizacyjnych związanych z konkursem.

Więcej

Katalog kart Świątecznych

Pomimo tego, że do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka miesięcy, to już teraz chcielibyśmy zachęcić wszystkich Państwa do zakupu unikatowych kart świąteczno-noworocznych inspirowanymi pracami artystów z IX edycji Konkursu „Świat Nikiforów”.

Zapraszamy do zakupów firmy oraz osoby indywidualne. Dochód ze sprzedaży kart będzie przeznaczony na wsparcie Programu Nikifory i rozwój artystów z niepełnosprawnością intelektualną.

Zobacz katalog

Nikifory – Sztuka bez granic, która inspiruje do pomagania

Biorąc udział w licytacji unikatowych zdjęć autorstwa Tomasza Albina - wspieramy niepełnosprawnych artystów z Programu Nikifory - Podopiecznych Fundacji United Way Polska.

Drodzy Allegrowicze,
Nikifory potrzebują Waszego wsparcia!
Uruchomiliśmy zbiórkę na portalu charytatywni.allegro.pl, w której zwróciliśmy się z prośbą o prowadzenie licytacji na rzecz wsparcia artystów niepełnosprawnych z Programu Nikifory. Na apel o pomoc odpowiedział Chimney Poland, który postanowił podarować na aukcję unikatowe zdjęcia Tomka Albina - utalentowanego i znanego fotografa, dodatkowo wspierając przekaz realizacją materiału wideo z udziałem Tomka Albina.

Weź udział w Aukcji

Zebrane środki podczas aukcji zostaną przekazane na rehabilitację, leki, a także na zakup profesjonalnych artykułów plastycznych dla artystów niepełnosprawnych intelektualnie z Programu Nikifory.

Wolontariat to gwarancja dobrze wykorzystanego czasu

Cały czas zachęcamy Państwa do udziału w wolontariacie na rzecz podopiecznych Fundacji. Zapraszamy do zapoznania się z historią Pana Krzysztofa, który od wielu lat wspiera osoby potrzebujące.

Historia Pana Krzysztofa

Zróbmy z raka nieboraka – pomoc dla Karoliny

W imieniu naszej podopiecznej – Karoliny Ceglarskie prosimy o przyłączenie się do akcji i wsparcie Karoliny w walce z przerzutowym nowotworem kości. W marcu bieżącego roku zdiagnozowano u Karoliny nowotwór osteosarcoma kości udowej lewej z przerzutami do płuc, nerek, węzłów chłonnych i tkanek podskórnych. Jedynym ratunkiem dla Karoliny jest, poza standardową chemioterapią, zastosowanie leku Nexavar – obecnie refundowanego jedynie w przypadku nowotworów nerek i wątroby, niestety nie w przypadku przerzutów. Jego koszt miesięczny wynosi 10 000 zł. Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest zabezpieczenie minimalnie 10 dawek tego leku.Zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie dowolnej sumy na subkonto Karoliny, udostępnione przez Fundację United Way Polska, o numerze:
19 1030 1582 0000 0005 0102 1091, z dopiskiem „Karolina Ceglarska”.
Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zakup kolejnych dawek leków dla Karoliny.
W przypadku przelewów zagranicznych:
USD: PL 07 1030 1582 0000 0005 0102 1016
EUR: PL 85 1030 1582 0000 0005 0102 1067
SWIFT: CITIPLPX
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
Senatorska 16, 00-923 Warszawa
z dopiskiem "Karolina Ceglarska".

Strona wydarzenia na facebook

Strona z opisem

Zrezygnuj z newslettera

www.unitedway.pl