Prześlij znajomym

Newsletter wrzesień„ 2014

Zapraszamy gorąco do lektury wrześniowego Newslettera podsumowującego nasze działania z ostatnich kilku miesięcy. Spieszymy również podzielić się informacją, że między innymi dzięki wdrożeniu Kodeksu Etyki oraz wprowadzeniu kadencyjności Rady do Statutu naszej Fundacji, spełniliśmy w stu procentach wymogi podczas corocznego procesu certyfikacji przez United Way Worldwide, a nasze działania prowadzimy w oparciu o globalne standardy ruchu United Way. Wszystkie zmiany wymagały od nas mnóstwo pracy, Waszej pomocy i wsparcia oraz… przesunięcia urlopów – ale wiemy, że warto było.
Wdzięczności nigdy za wiele, dlatego – korzystając z okazji – dziękujemy za wszelkie przejawy życzliwości, wspólnie przeprowadzone akcje i różnego rodzaju wsparcie. I ostrzegamy lojalnie… to dopiero początek!

Maja Surowicz
Prezes Zarządu

Świąteczne Nikifory

Już jest! Najnowszy katalog kartek świątecznych inspirowanych Nikiforami, edycja 2014. Serdecznie zapraszamy i czekamy na Wasze komentarze i zamówienia. Pobierz

Nikifory – już na Instagramie

Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasz najbardziej kolorowy, artystyczny program Nikifory, znalazł swoje miejsce w nowoczesnej aplikacji. Od początku lipca na Instagramie zamieszczane są regularnie zdjęcia obrazów, twórców, wydarzeń. Zapraszamy na http://instagram.com/unitedway_pl

Rekordowy Pierwszy Dzwonek

Realizacja naszej cyklicznej akcji Pierwszy Dzwonek przerosła najśmielsze oczekiwania. Aby jak najszybciej móc przekazać dzieciom zebrane przez pracowników firm partnerskich artykuły szkolne prosiliśmy o pomoc naszych niezawodnych wolontariuszy. Dotarło do nas całe mnóstwo pięknych przyborów szkolnych.

W tym roku dołączyły nowe firmy, które w profesjonalny sposób przeprowadziły akcję zbiórki wśród pracowników. Niektóre nawet w kilku swoich oddziałach. Pełni podziwu i entuzjazmu, przekazujemy wszystkim pracownikom firm nasze najgorętsze podziękowania. Zwłaszcza w imieniu uczniów. Tym razem udało się wyposażyć w przybory rekordową liczbę dzieci, ponad dwa razy taką jak w zeszłym roku. Miło nam donieść, że ponad pół tysiąca uczniów (kontra 240 w zeszłym roku), podopiecznych organizacji z kilku miast Polski i Poradni „Pokonaj kryzys” korzystać będzie z nowych wyprawek.

 

Było to możliwe dzięki pracownikom:

ABC Data S.A.

ALD Automotive Polska

AMGEN Polska Sp. z o.o.

ATOS IT Services Sp. z o.o. (oddziały w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdańsku)

Bricoman Polska Sp. z o.o.

Delphi Poland S.A. (oddziały w Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Błoniu i Ostrowie Wielkopolskim)

Diera Sp. z o.o.

Janssen-Cilag Polska Sp. z o.o.

Mattel Poland Sp. z o.o.

Mondelez Europe Services GmbH (Sp. z o.o.) - Oddział w Polsce (oddziały w Skarbimierzu, Cieszynie, Płońsku i Bielanach Wrocławskich)

NUTRICIA Polska Sp. z o.o.

Société Générale SA Oddział w Warszawie (akcja zorganizowana samodzielnie, po raz siódmy!)

Dodatkowo, firma TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o., jak zawsze przy tego rodzaju akcjach, zapewniła bezpłatny transport kurierski z firm i do organizacji.

 

Dziękujemy najpiękniej koordynatorom akcji w firmach, pracownikom i wolontariuszom. I z niecierpliwością czekamy na kolejną wspólną akcję :)

Dzień otwarty w fundacji/Day of Action

Raz do roku wszystkie oddziały United Way na świecie organizują Day of Action. Jest to dzień, w którym można podzielić się ze społecznością dobrą energią. Day of Action w fundacji miał miejsce 24 maja. Od samego rana rozpoczął się radośnie. Można było skosztować przysmaków z grilla, schłodzić się napojami czy spróbować słodkich pyszności. Karaoke, strefa artysty, kalambury to tylko niektóre konkursy, w których udział wzięli najmłodsi, a nawet trochę starsi goście. Bardzo dziękujemy firmie Mattel Poland za urozmaicenie konkursów i ufundowanie nagród dla ich uczestników, natomiast firmie Limoni – za przepyszne lody.

„Słodki Dzień ze Wspólną Drogą w TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o.”

8 maja 2014r. w siedzibie firmy TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o.o. w Warszawie odbył się kiermasz wypieków przygotowanych przez pracowników TNT, połączony z prezentacją programów społecznych i wspólnych działań firmy i fundacji. Spotkanie było również okazją do przystąpienia do programu systematycznej pomocy „Dobrze się składa”. Kwota, którą zebrali pracownicy z kiermaszu ciast wyniosła 3200zł, a dochód ze słodkiej akcji przeznaczony został na pomoc socjalną dla 8 najbardziej potrzebujących podopiecznych fundacji. Dziękujemy ślicznie pracownikom firmy za ogromne wsparcie i zaangażowanie w zorganizowanie wydarzenia.

„Smak, który łączy” - podziel się historią

„Podziel się historią” jest elementem globalnej akcji prowadzonej przez United Way Worldwide i McCormick z okazji 125-lecia firmy McCormick. Za każdą opowiedzianą lub zilustrowaną historię wokół smaku, firma McCormick przekazuje 1 dolara na cele charytatywne.
Zapraszamy serdecznie! Weź udział w akcji i podziel się historią, zdjęciem kulinarnym lub Twoim komentarzem: tutaj

Zebrane środki zostaną przekazane Federacji Polskich Banków Żywności.

Serce dla seniora

7 kwietnia 2014r. w siedzibie fundacji odbyło się spotkanie wielkanocne dla seniorów pozostających pod opieką Poradni „Pokonaj Kryzys”. Na seniorów czekała niespodzianka: wielkanocne paczki przygotowane przez pracowników firm partnerskich fundacji. Po wspólnym poczęstunku, życzeniach i rozdaniu paczek, seniorzy mogli wziąć udział w wielkanocnych warsztatach artystycznych, które poprowadziła nasza Wolontariuszka - Pani Beata Jaszczur wraz z synem.
Dziękujemy za hojność i ogromne zaangażowanie pracownikom firm: ALD Automotive Polska Sp. z o.o., AMGEN Sp. z o.o., Mattel Poland Sp. z o.o., Bricoman Polska Sp. z o.o. – Groupe ADEO i ClearSense S.A. Sp.k., a firmie TNT Worldwide Express za udostępnienie fundacji bezpłatnych usług kurierskich, dzięki czemu wszystkie paczki ekspresowo dojechały do pozostałych seniorów, którzy nie mogli pojawić się na spotkaniu.

Światoteka – podsumowanie projektu

Pół roku realizacji projektu to bardzo dobry czas na podsumowanie wspólnych działań. Dzięki wsparciu firmy FedEx Express możliwe było otwarcie fundacyjnej Światoteki dla dzieci z Pragi Południe. Pierwsze wspólne zajęcia, konkurs plastyczny, korepetycje i lekcje już za nami. W Światotece odbywają się również szkolenia dla seniorów – wolontariuszy, którzy od września będą wspierać dzieci w odrabianiu lekcji i prowadzić dla nich zajęcia edukacyjne.
Do programu stypendiów, na który firma FedEx przekazała darowiznę, zrekrutowanych zostało już 50 dzieci z długiej listy oczekujących. Pierwsze książki i odzieżowe wyprawki szkolne, w ramach stypendiów socjalnych, już zostały zakupione. Stypendia naukowe i rozwojowe ruszą z początkiem roku szkolnego.
Kolejnym punktem, finansowanym przez FedEx Express, są projekty edukacyjne realizowane na rzecz dzieci lub wspólnie z dziećmi. W maju zakończył się pierwszy z nich – projekt kulinarno-żywieniowy dla 15 dzieci, uczący m.in. zachowań przy stole, wspólnego przyrządzania posiłków, porządkowania przed i po posiłkiem. Drugi projekt rusza lada chwila – warsztaty kulinarne dla 20 dzieci podczas wakacyjnego wyjazdu. Kolejne projekty – już po wakacjach.
W imieniu dzieciaków – ślicznie dziękujemy!

Słodki Dzień

Ostatni newsletter zakończyliśmy informacją o konkursie plastycznym „Słodki dzień ze Wspólną Drogą”, do którego zapraszaliśmy dzieci z organizacji partnerskich i nie tylko.
Z przyjemnością informujemy, że przyznaliśmy 9 nagród i 20 wyróżnień dla dzieci z warszawskich instytucji i organizacji: Stowarzyszenie „Wspólne Podwórko”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Praga-Południe, Dom Kultury „Zacisze”, Przystanek Książka, Szkoła Podstawowa nr 72.
Wspólne przygotowanie prac konkursowych miało również miejsce w siedzibie fundacji - w nowej Światotece, która powstała dzięki wsparciu firmy FedEx Express. Nasi dzielni seniorzy-wolontariusze pomagali dzieciom w tworzeniu rysunków, a o całej swojej pracy wolontariackiej opowiedzieli Telewizji Polskiej w programie Pożyteczni.pl. Zobacz

Wolontariat firmy Hewlett-Packard Polska

W maju 2014r. pracownicy działu prawnego firmy Hewlett-Packard Polska przeprowadzili rewelacyjne warsztaty prawnicze dla dzieci i młodzieży z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Praga Północ w Warszawie. Wolontariusze przygotowali dzieci do odegrania poszczególnych ról: sędziego, prokuratora, świadków itd., a uczestnicy odegrali swoje role i zainscenizowali sprawę karną (pracownicy firmy przygotowali również stroje i rekwizyty J). Celem zajęć było przybliżenie dzieciom procedur postępowania sądowego i oswojenie ich z nimi. Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy Hewlett-Packard Polska za ogromne zaangażowanie i fachowe podejście do dzieci podczas przygotowywania i realizacji całego wydarzenia. Liczymy na dalszą udaną współpracę.

Wolontariat firmy Nutricia Polska Sp. z o. o.

W czerwcu pracownicy firmy Nutricia Polska Sp. z o. o. - wolontariusze HOPE, wraz z wolontariuszami i pracownikami fundacji, przeprowadzili owocną akcję pod nazwą „Festiwal kwiatów” na rzecz dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Praga Północ. Wolontariusze koordynowali i wspomagali pracę najmłodszych podczas zajęć artystycznych. Dzieci odkryły kilka nowych technik: malarstwo na kamieniach, torbach płóciennych, a także technikę decoupage na szkatułkach. Podsumowaniem działań był happening w wykonaniu dzieci propagujący ochronę środowiska, a w szczególności dbanie o kwiaty. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i wsparcie.

Drużyna Société Générale Running Team na pomoc dzieciom!

Już po raz kolejny drużyna Société Générale Running Team, biorąca udział w największych imprezach biegowych, zdobyła dodatkowe fundusze dla podopiecznych programu Partnerstwo dla Dzieci. Bank Société Générale S.A. Oddział w Polsce za każdego członka swojej drużyny, który ukończył 9. Półmaraton Warszawski, czyli pokonał trasę 21,097m, wyasygnował określoną kwotę pieniędzy z przeznaczeniem na wsparcie dzieci.
Bardzo się cieszymy, że wśród 11.156 uczestników, którzy ukończyli bieg, znalazło się 13 osób biegnących dla naszych podopiecznych. Dziękujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy, nie tylko sportowe.

Drużyna Fundacji na mecie Maratonu Łódzkiego

W tym roku do organizacji części charytatywnej Maratonu Łódzkiego Fundacja Dbam o Zdrowie zaprosiła 4 inne organizacje: United Way Polska, Fundacja Hospicyjna - Hospicjum to też Życie, Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita”. Pracownicy United Way Polska, wraz z wolontariuszami z partnerskiej organizacji Ama Canem, przeprowadzili zbiórkę pieniężną. Dogoterapeuci wraz z Psami Terapeutami zbierali środki na rzecz pacjentów chorych onkologicznie, ich rodzin i bliskich z projektu „Zróbmy z raka nieboraka”. Pięknie dziękujemy wszystkim biegaczom, którzy zadedykowali swój bieg fundacji i przekazali wpłaty na rzecz beneficjentów projektu „Zróbmy z raka nieboraka”.

Karty do aptek

W tym roku w ramach Poradni Pokonaj Kryzys karty do aptek na zakup leków otrzymały 22 osoby. W poradni, oprócz wsparcia socjalnego, podopieczni korzystają z darmowych konsultacji prawnika, psychologa, doradcy zawodowego oraz konsultanta ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Codziennie do fundacji trafiają nowe wnioski od osób chorych, które proszą o wsparcie. Staramy się odpowiadać na wszystkie prośby. Jeśli chcesz pomóc osobom chorym i niepełnosprawnym, zostań wolontariuszem lub przekaż darowiznę z dopiskiem „leki” na konto fundacji: 29 1030 1582 0000 0005 0102 1008 w Banku Handlowym w Warszawie S.A. Pamiętaj, że przekazując na przykład 25 zł fundujesz bon na leki o wartości 50 zł!

Mały i Duży w Życia Podróży

Od kwietnia rozpoczęliśmy rekrutację warszawiaków w wieku 60+ chętnych do udziału w projekcie Mały i Duży w Życia Podróży. Celem projektu jest zachęcenie seniorów do wolontariatu na rzecz dzieci. Uczestnicy projektu będą mieli możliwość wzięcia udziału w nieodpłatnych warsztatach: artystycznych, szkoleniach pedagogicznych, specjalistycznych konsultacjach psychologiczno-prawnych i socjalnych. Pierwsze szkolenie pedagogiczne już za nami – seniorzy wysoko je ocenili. Najbardziej zaangażowani wolontariusze wyjadą na czterodniowy wyjazd integracyjny w Tatry. Wszyscy wolontariusze sprawdzą swoje umiejętności i zdobytą wiedzę w praktyce, wspierając dzieci i młodzież w ich codziennych zmaganiach. Dofinansowanie na realizację projektu pochodzi ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dla Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Posiedzenie Jury VIII edycji konkursu plastycznego „Świat NIKIFORÓW”

6 maja 2014 r. w Centrum Aktywności Lokalnej w Warszawie odbyło się posiedzenie Jury VIII edycji konkursu plastycznego „Świat NIKIFORÓW”. Na konkurs nadesłano 245 prac w dwóch kategoriach tematycznych: „W moich snach” i „Święta Bożego Narodzenia”. Przewodniczącym Jury był Pan Wojciech Zubala, Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wszyscy laureaci otrzymają nagrody w postaci zestawów profesjonalnych materiałów plastycznych, dyplomów oraz zaproszenia na Galę fundacji.
Laureatom konkursu, instruktorom, opiekunom i osobom prowadzącym Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy oraz Domy Pomocy Społecznej serdecznie gratulujemy!

Nikifory – warsztaty dla laureatów

W maju po raz kolejny odbyły się warsztaty twórcze w Domu Plenerowym Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dłużewie dla laureatów konkursu „Świat Nikiforów”. Dwuosobowy zespół z fundacji został wsparty przez wolontariuszy z Banku Millennium. W programie zawarto zajęcia integracyjne z elementami dramy i warsztaty artystyczne, na których z małych, indywidualnie przygotowywanych fragmentów, ułożony został obraz Nikifora Krynickiego. Nasze dwie fundacyjne artystki, Dorota i Lucyna, poprowadziły warsztaty z efektownej techniki papieru mozaikowego. Serdecznie dziękujemy instruktorkom – Pani Magdalenie Ostolskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej i Pani Marii Kiesner z Instytutu Edukacji Artystycznej za profesjonalnie przeprowadzone zajęcia, wolontariuszom Banku Millennium za zaangażowanie i przeprowadzenie wywiadów z artystami, a także Panu Rektorowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Adamowi Myjakowi i kierownikowi Domu Plenerowego w Dłużewie – Pani Małgorzacie Małolepszy za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów w tym pięknym miejscu.

Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe w ramach warszawskiego Lokalnego Systemu Wsparcia

31 maja 2014r. w Szkole Podstawowej nr 72 odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem: „Z rodziną i szkołą bawię się wesoło!”. Dzieci wraz z rodzicami mogły skorzystać z licznych atrakcji, takich jak konkurs karaoke, zawody sportowe, szachy, warsztaty plastyczne, malowanie buziek oraz szaleństwo na trampolinie. Na łasuchów czekała wata cukrowa oraz ogromny wybór przepysznych ciast domowej roboty przygotowanych przez rodziców uczniów. Punktem kulminacyjnym Festynu było przedstawienie „ Czerwony Kapturek”, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 72 oraz seniorów z Dziennego Domu Opieki Społecznej.
Projekt Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe realizowany jest w koalicji 5 organizacji pozarządowych. Nowatorskie rozwiązania połączone ze ścisłą współpracą dziecko-rodzina-szkoła pozwalają poprawić sytuację edukacyjno-społeczną młodych ludzi w dzielnicy Praga Południe. W ramach projektu wsparcie edukacyjne, psychologiczne, a także możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych zajęciach dodatkowych otrzymuje łącznie 300 osób. Projekt realizowany jest ze środków M. St. Warszawy.

Konkursy dla organizacji partnerskich

W maju rozstrzygnięte zostały dwa konkursy na najlepsze projekty naszych organizacji partnerskich.

Pierwszy konkurs w ramach Komisji Śląskiej wyłonił 10 organizacji z regionu śląskiego, które otrzymają dofinansowanie ze środków przekazanych przez firmy General Motors Manufacturing Poland i PPG Industries oraz ich pracowników. Firmy te wspierają trzy grupy podopiecznych: dzieci, osoby chore i niepełnosprawne.

Drugi konkurs, mający na celu dystrybucję środków pochodzących ze składki pracowniczej i dopłaty firmy Janssen Polska w obszarze Towarzyszenie w Chorobie, wyłonił 4 organizacje, które realizować będą projekty adresowane do małych pacjentów chorych onkologicznie oraz ich rodzin. Ponadto, firma Janssen Polska przekazała dodatkowe środki na rozbudowę i remont hospicjum prowadzonego przez Fundację Gajusz .

Zwycięskim organizacjom serdecznie gratulujemy wierząc, że realizowane przez nie projekty przyniosą podopiecznym rzeczywistą poprawę ich sytuacji. Darczyńcom pięknie dziękujemy za wieloletnie wspieranie inicjatyw i działań charytatywnych, a także prosimy o dalszą pomoc dla naszych podopiecznych.

Gala - rezerwacja terminu

Bardzo prosimy o zarezerwowanie w Państwa kalendarzach terminu 25/10/2014 na naszą doroczną Galę. Gorąco zapraszamy do Teatru Kamienica w Warszawie, gdzie oprócz zwyczajowych prezentacji działań fundacji, wspólnie z darczyńcami, podopiecznymi, wolontariuszami i partnerami będziemy mogli obejrzeć jednoaktówkę Antoniego Czechowa „Oświadczyny” zagraną przez aktorów z Teatru ON.
Już dziś serdecznie zapraszamy. Dalsze szczegóły i zaproszenia prześlemy w terminie późniejszym.

Zrezygnuj z newslettera

www.unitedway.pl